Renovácia okien: Ako na to? [Praktický návod]
Jedným z riešení, ako opraviť opotrebované okenné rámy a dať im moderný nádych, je renovácia okien. Celý proces nie je náročný, a preto je možné si okná zrenovovať aj svojpomocne. V prvom rade si zaobstarajte jednotlivé produkty a pomôcky a prečítajte si postup ako na to. Pripravili sme pre vás jednoduchý a prehľadný návod, ako zrenovovať okná a dosiahnuť profesionálne výsledky.
Zdroj: Unsplash
Pred renováciou okien zistite ich skutočný stav
Renováciu starých okien začnite tým, že najprv zistíte ich skutočný stav. Prezrite vzhľad okna a rámov. Overte stav presklenia a to, ako pevne okno v rámoch sedí. Otvorte ho a skontrolujte, či neprevísa. Následne nezabudnite ani na menšie detaily, ako napríklad to, či sa ťažko neotvára, alebo nezatvára.
Kľúčové je tiež zistiť, či rámy okna nie sú poškodené hmyzom, alebo nie sú prehnité. Ďalej je dôležité myslieť aj na tepelnoizolačné vlastnosti, čiže to, či cez okno nefúka.
Po zatvorení by malo okno poskytovať aj zvukovú izoláciu. To si najlepšie otestujete počas dňa, keď je vonku ruch.
Takúto obhliadku okien by ste mali robiť najmä v objektoch, ako sú napríklad chaty alebo chalupy, kde netrávite toľko času. Kondíciu okien v domoch a bytoch, kde žijete, pravdepodobne dobre poznáte.
Pokiaľ je okno zdravé, môžete sa pustiť do jeho renovácie. V prípade, že by bolo zhnité alebo inak poškodené, najlepšie spravíte, keď zavoláte odborníka, ktorý vám povie, či sa dá opraviť.
Ako renovovať drevené okná?
Renovácia drevených okien sa skladá z niekoľkých základných krokov. Na prvý pohľad sa môže zdať komplikovaná, no keď sa budete držať nášho návodu, všetko hravo zvládnete.
Zdroj: ADLER
Čo potrebujete na renováciu okien?
Ešte predtým, ako sa pustíte do renovácie okien, budete potrebovať niekoľko pomôcok, ako napríklad štetec alebo lazúru na okná. To, čo si na rekonštrukciu musíte zaobstarať sa odvíja od toho, či viete, akými odtieňmi bolo okno povrchovo upravené, alebo nie.
Keď viete, musíte si zaobstarať vodou riediteľný rýchloschnúci systém, ktorý pozostáva z:
- ADLER Abbeizer Express – univerzálny odstraňovač náterov, ktorý používajú nielen domáci majstri, ale aj profesionáli. Ide o produkt gélovej štruktúry, ktorý pri dlhom pôsobení dokáže odstrániť aj hrubšiu vrstvu náteru.
- ADLER Pullex Aqua-Deco – základný náter a lazúra v jednom. Okennému rámu poskytuje vysokú odolnosť voči negatívnym javom, ako napríklad dážď, UV žiarenie či plesne.
Zdroj: ADLER
- ADLER Pullex Aqua-DSL – vodouriediteľná lazúra na drevo, ktorá zaisťuje vysokú odolnosť voči poveternostným vplyvom a UV žiareniu. Výrobok je odolný voči potu aj slinám a okennému rámu zaisťuje priedušnosť. Na výber máte viacero farebných variantov, takže si môžete zvoliť presne podľa svojich potrieb.
Zdroj: ADLER
- ADLER Aquamaxx Plus alebo AquaStar Storch – praktický štetec, ktorý je určený na vodouriediteľné laky a lazúry. Zaisťuje vám rovnomerný nános lazúry, čím uľahčuje celú prácu.
Keď neviete, z akých odtieňov základu a vrchnej lazúry bolo okno vyrobené, nákupný zoznam sa trochu odlišuje:
- ADLER Abbeizer Express – univerzálny odstraňovač náterov.
- ADLER Pullex Renovier-Grund – prostriedok na ochranu dreva, ktorý ošetruje povrchy a zosvetľuje a zjednocuje drevený podklad. Rám chráni pred napadnutím drevokaznými hubami.
Zdroj: ADLER
- ADLER Pullex Top-Lasur – rozpúšťadlová lazúra na drevo, ktorá chráni povrch pred UV žiarením a poveternostnými vplyvmi. Okrem rámov má produkt široké využitie, napríklad na drevené obloženia, striešky alebo ploty.
Zdroj: ADLER
- ADLER Solvamaxx Plus alebo Storch LasurSTAR – praktický štetec s jemnými štetinami, ktorý je vhodný na natieranie, pretože za sebou nezanecháva viditeľné ťahy.
K univerzálnym pomocníkom, ktorých budete potrebovať v oboch prípadoch, patria:
- maskovacia páska,
- oprašovací štetec/kefa na odstraňovanie prachu,
- brúsne hubky.
Zdroj: ADLER
Postup renovácie okien: 12 jednoduchých krokov
Keď máte všetko prichystané, môžete sa presunúť na samotný postup renovácie okien.
- Na začiatok je nutné zvoliť si správny čas renovácie. Najlepšie obdobie je od jari do začiatku jesene, kedy vonku príliš neprší ani nefúka. Ideálna teplota na renovovanie je od 15 °C.
- Rám aj okno očistite od všetkých hrubých nečistôt.
- Aby sa s oknom čo najlepšie pracovalo, vyberte ho z pántov a položte na pevný povrch, napríklad na stôl.
Zdroj: ADLER
4. Zoberte maskovaciu pásku a zakryte časti, ktoré nebudete renovovať.
5. Predchádzajúci náter na okne odstráňte pomocou kvalitného odstraňovača ADLER Abbeizer Express. Po nanesení počkajte približne 10 minút. Dĺžka pôsobenia sa odvíja od vrstvy náteru.
6. Starý náter odstráňte dlátom alebo škrabkou a plochu obrúste. Najskôr môžete použiť brúsny papier so zrnitosťou 80, následne siahnite po zrnitosti až do 240. Pomocou oprašovacieho štetca alebo kefy rám vyčistite od prachu.
Zdroj: ADLER
7. Zoberte lazúru ADLER Pullex Aqua-Deco vo vybranom farebnom odtieni a naneste na povrch. V prípade, že odtieň nepoznáte, povrch natrite produktom ADLER Pullex Renovier Grund. Všetko nechajte zaschnúť po dobu minimálne 2 hodiny.
Zdroj: ADLER
8. Po zaschnutí prejdite povrch brúsnou hubkou a aplikujte naň vrchnú lazúru ADLER Pullex Aqua-DSL, prípadne ADLER Pullex Top-Lasur, ak ste nepoznali predchádzajúcu farbu základu a lazúry.
Zdroj: ADLER
9. Po tom, ako nanesiete lazúru, odstráňte maskovaciu pásku a nechajte rám zaschnúť.
10. Na druhý deň prebrúste rám brúsnou hubkou, očistite od prachu a opäť natrite pomocou ADLER Pullex Aqua DSL.
Zdroj: ADLER
11. Okolité plochy očistite navlhčenou handričkou a všetko nechajte dobre zaschnúť.
12. Keď je rám zaschnutý, okno môžete nasadiť späť do pántov.
Zdroj: ADLER
Radšej by ste si pozreli renováciu okien krok za krokom na videu? Pozrite si edukatívny video manuál nášho partnera, spoločnosti ADLER:
Ako chrániť okná?
Okrem samotnej povrchovej úpravy okien netreba zabúdať ani na starostlivosť o okná a ochranu dreva. Pravidelným údržbovým náterom si zaistíte, že rámy budú vyzerať ako nové a odolajú aj negatívnym vplyvom, ako sú napríklad teplotné výkyvy, UV žiarenie, dážď či hmyz.
Údržbový náter na drevo je dobré robiť aspoň raz za rok, čím si zaistíte tie najlepšie výsledky. Celý proces je pomerne jednoduchý. Na povrch najprv naneste špeciálny čistiaci prostriedok na údržbu okien, ktorý zaistí dostatočnú priľnavosť. Produkt môžete naniesť bavlnenou handričkou, ktorou len stačí prejsť po povrchu.
Keď je rám pripravený, naneste naň lazúru vo farebnom odtieni podľa vášho výberu. Ak by ste okolité plochy zašpinili, stačí ich len pretrieť handričkou a vyčistiť. Následne nechajte všetko zaschnúť a máte hotovo.
Zdroj: ADLER
Rada odborníka
Drevo je síce odolný materiál, ktorý dokáže vydržať aj horšie podmienky, no na to, aby to zvládlo, musíte ho správne ošetriť. Výrobky z dreva sú citlivé na vyššiu vlhkosť, slnečné žiarenie či hmyz. Údržbu preto neberte na ľahkú váhu.
Oprava plastových okien: Ako sú na tom plastové okná?
Celková renovácia plastových okien nie je nemožná, no niektoré nedokonalosti často opravujú profesionáli. Ak však bojujete len s menšími nedokonalosťami, ako napríklad s poškriabaním plastového rámu, takýto problém viete vyriešiť aj sami doma. Na trhu nájdete špeciálne laky, ktoré vedia ryhu vyplniť a zjednotiť. Spôsob ich používania sa odvíja od samotného výrobku.
Problémy, ako napríklad nesprávne tesnenie či náročné zatváranie, budete musieť konzultovať s odborníkmi.
Renovácia okien ako od profesionála
Okná sú dôležitou súčasťou každého príbytku. Vo veľkom ovplyvňujú to, ako dom či byt vyzerá. Mali by ste ich preto renovovať hneď, ako si všimnete menšiu nedokonalosť. Urobiť tak môžete aj v pohodlí domova. Stačí len, aby ste si zaobstarali kvalitné produkty a príslušenstvo.